Czy warto wdawać się w dyskusje z oszustem?

W czasie koronawirusa wielu z nas przerzuciło się na zakupy online, które są dużo wygodniejsze niż zakupy stacjonarne. Niestety to idealna okazja dla wszelkiej masy oszustów, którzy często wiedzeni swoim ego i pewnością siebie dawali się przyłapać na gorącym uczynku i wdawali się w dyskusję ze swoimi niedoszłymi ofiarami. Ale czy warto w ogóle z nimi rozmawiać?

Zdemaskowany oszust
Jeszcze przed erą pandemii często można było natknąć się na oszustów, zwłaszcza na serwisach typu OLX, gdzie wystawienie ogłoszenia jest całkowicie darmowe i nikt nie chroni konsumenta przed utratą pieniędzy. Często jednak oszuści są tak przekonani o swojej inteligencji i bezkarności, że popełniają bardzo głupie błędy, przez co ci przekręt zostaje zdemaskowany. Czasami zgłasza się taki ogłoszenia, a czasami kupujący decydują się na napisanie do “sprzedawcy”, często w niemiłym i prowokującym tonie i mogą sprowokować w taki sposób sporą agresję wymierzoną w swoją stronę.

Podstawowe zasady korzystania z forum internetowego

Wiadomości od oszusta
Osoby, które próbowano oszukać, rzadko decydują się na kulturę wypowiedzi, gdy „demaskują” złodzieja. Często wyśmiewają się z nich w wiadomościach i przez to prowokują do ostrej wymiany zdań. A taka dyskusja nigdy nie kończy się dobrze. Czasami oszuści bezpośrednio przyznają się do zarzucanych im czynów i śmieją się z osób, które udało im się naciągnąć, przechwalają swoimi zarobkami albo wprost mówią, że bycie złodziejem jest dla nich zbyt dochodowe, żeby bać się policji. Często jednak mamy do czynienia z wyzwiskami czy groźbami, które niestety wielu zwłaszcza młodych ludzi ignoruje i daje się wciągnąć w tę grę.

Zagrożenia
Oczywiście wejście w interakcję z oszustem może być groźne, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zgłosić fake ogłoszenie, które znaleźliśmy i nie kupować od tego dostawcy. Nigdy nie wiemy w końcu, jakimi środkami dysponuje dana osoba i do czego jest zdolna. Mamy tendencję do lekceważenia osób, z którymi piszemy w internecie, ale w dzisiejszych czasach nie jest trudno kogoś wyśledzić. Mogą Cię również spotkać inne konsekwencje, takie jak masowe zgłaszanie twojego konta lub twoich ogłoszeń oraz próba dotarcia do twoich bliskich i oczernianie Cię w ich oczach.