Panuj nad swoim temperamentem.
Kiedy jesteś osobiście atakowany w sieci, łatwo jest się zdenerwować, ale nie wygrasz żadnych argumentów jeśli stracisz panowanie nad sobą; napady złości nigdzie cię nie zaprowadzą.
Zamiast tego weź głęboki oddech i policz do dziesięciu; jeśli to konieczne, odejdź od komputera i idź na spacer zanim odpowiesz. Dzięki temu będziesz mógł argumentować swoje zdanie, zamiast atakować osobę, która je wygłosiła.
Traktuj swoje wiadomości i posty poważnie.
Uczestnictwo w dyskusji jest zasadą numer jeden na forach internetowych, ale pisanie postów dla samego pisania może być stratą czasu innych. Zawsze pamiętaj, aby dodać coś nowego do rozmowy, a nie powtarzać to, co ktoś już napisał. Najważniejszą rzeczą jest utrzymanie się w temacie. Nieistotne komentarze wprowadzą twoich rówieśników w zakłopotanie i sprawią, że będziesz wyglądał jakbyś nie wiedział o czym się dyskutuje; upewnij się, że każdy twój komentarz jest związany z tematem i treścią. Jeśli szukasz przestrzeni do interakcji społecznych z wirtualnymi kolegami, sprawdź czy istnieje bardziej osobiste lub nieformalne alternatywne medium poza forum internetowym.
Prawdziwe i weryfikowalne komentarze
Należy uważać, aby nie wprowadzać w błąd przy udzielaniu odpowiedzi na pytanie. Jeśli nie jesteś w 100% pewny swojej odpowiedzi, powiedz o tym. A jeśli używasz własności intelektualnej innych osób, np. stron internetowych, książek, blogów, artykułów z czasopism itp. w celu poparcia swoich argumentów, zawsze podawaj ich źródła. Przypisywanie sobie odpowiednich zasług podczas powoływania się na inne źródła jest oznaką bycia szanowanym, odpowiedzialnym i godnym zaufania uczestnikiem dyskusji online.
Fajne porady, ale fora to już chyba staroświeckie co? Teraz to social media królują