Debata jest wymianą wiedzy; kłótnia jest wymianą ignorancji” – powiedział kiedyś Robert Quillen, znany dziennikarz, który był również specjalistą w dziedzinie dyskusji. Zaskakująco ten cytat jest nadal bardzo odpowiedni do określenia wszystkich rodzajów dyskusji lub debat, czy to twarzą w twarz, czy online.
Ale czy istnieją zasady etykiety w sieci, które umożliwiają prawidłową interakcję pomiędzy uczestnikami w internecie?
Używaj odpowiedniego języka.
Literówki, błędy ortograficzne i zagmatwane zdania odzwierciedlają to kim jesteś; dobra pisownia i konstrukcja gramatyczna są koniecznością, więc pamiętaj o tym zanim opublikujesz lub wyślesz jakąkolwiek wiadomość lub odpowiedź na forum internetowym lub w dyskusji.
Staraj się również unikać słów slangowych (lub lokalnych idiomów) w miarę możliwości. Pisanie w sposób niepoważny lub nie jest uważane za właściwe lub profesjonalne. Nigdy nie pisz całego tekstu swojego wpisu wielkimi literami; pisanie wielkimi literami to krzyk, a to oprócz tego, że jest irytujące, może zostać uznane za niegrzeczne.
Bądź bardzo jasny i precyzyjny.
Czasami, ponieważ jest to przestrzeń opinii online, próbujemy się rozwodzić długim tekstem, „im więcej liter, tym może bardziej wartościowy będzie mój udział w dyskusji” – Nieprawda! Jedyne, co osiągamy, to bycie mylącym, powtarzającym się. Aby uniknąć tej pułapki, najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy twoje wiadomości i teksty będą zrozumiałe jest przeczytanie ich na głos przed wysłaniem; w ten sposób będziesz mógł sprawdzić, czy mają one sens, czy też musisz przeredagować swój wpis.
Unikaj używania emotikonów i pisania w stylu „sms”.
Używanie emotikonów i pisanie w języku „SMS” – stosowanie skrótów (bardzo przydatne np. w wiadomościach na telefonach komórkowych lub Twitterze) – może zostać uznane za zbyt nieformalne, a nawet dziecinne; należy w miarę możliwości powstrzymać się od używania tego typu pisma. Fora dyskusyjne lub debaty online wymagają profesjonalnego pisania; emotikony lub skróty językowe są bardziej odpowiednie do rozmów z przyjaciółmi lub do komunikatorów internetowych.
Wyjaśnij swoją opinię. Uzasadniaj i argumentuj.
Główne punkty twojego wywodu mogą się łatwo zgubić, jeśli są ukryte w morzu tekstu. Kiedy komentujesz temat, staraj się być zwięzły i jasny. Jeśli masz kilka punktów widzenia, które chcesz rozwinąć, zamieszczaj je pojedynczo, a nie w jednym, długim lub zagmatwanym poście. Unikaj jednak umieszczania wiadomości, które zawierają tylko kilka słów lub ogólne stwierdzenia, takie jak „Zgadzam się z Tobą”. Pamiętaj, że musisz wnieść swój wkład w debatę online, więc pamiętaj, aby zawsze uzasadniać swoje poglądy.
A fora to już przypadkiem nie przeżytek? Teraz to fb i telegram