Reddit – największe forum internetowe

Jeśli słyszałeś ostatnio o stronie internetowej Reddit i nie wiesz co to jest, nie martw się, tutaj ci to wyjaśnimy.

Od kilkudziesięciu lat internauci mają wspólne miejsce do dzielenia się swoimi opiniami i odkryciami. Reddit jest jednym z największych i najstarszych forów w internecie, jest częścią historii sieci internetowej, ale ostatnio zrobiło się bardzo głośno o tej stronie.

Jest to zasługa użytkowników tego forum, którzy rzucili wyzwanie WallStreet. Z podforum WalStreetBets promowana jest walka z kilkoma funduszami inwestycyjnymi amerykańskiej giełdy. Sprawa była dość głośna i teraz bada się, czy walka ta nie wiąże się z jakąś nielegalną manipulacją na rynku. Ale przejdźmy do sedna sprawy, czym jest Reddit?

Nazywają siebie bramą do internetu i choć brzmi to nieco pretensjonalnie, musimy się z nimi zgodzić. Jest to największe forum w internecie na którym można znaleźć informacje lub komentarze na każdy temat. Każdego dnia 52 miliony użytkowników wchodzi na tę stronę, aby zostawić lub odkryć wszelkiego rodzaju opinie. Ich motto mówi, że nawet jeśli interesują cię tylko bieżące wydarzenia, sport, dyskusje o serialach sprzed tysiąca lat lub po prostu oglądanie większej ilości filmików z kotkami, na Reddicie z pewnością jest społeczność, która jest idealna dla ciebie.

Reddit został założony w 2005 roku przez Steve’a Huffmana i Alexisa Ohaniana. Chcieli oni prześcignąć agregator Digg, co udało im się osiągnąć kilka lat później. Po zakupie portalu przez Aarona Swartza, rok później stał się częścią wydawnictwa Conde Nast, a Swartz został zwolniony.

W prostych słowach można powiedzieć, że wyszukiwarki takie jak Google, Safari czy Microsoft Edge pozwalają nam zobaczyć, co sami chcemy wyszukać w internecie, podczas gdy Reddit pokazuje nam, co inni znaleźli i uznali za interesujące.

Historia forum internetowego

Projekt Reddita może wyglądać chaotycznie z tymi wszystkimi przyciskami i emotikonami i stylem, który utrzymują w nienaruszonym stanie niemal od początku istnienia. Chociaż wygląda jak bardzo stara strona, w rzeczywistości ten projekt działa i kiedy jesteś na nim przez jakiś czas, wszystko zaczyna się stawać bardziej zrozumiałe.

Jak poruszać się po Reddicie?

Możesz wejść na stronę i czytać wiadomości bez rejestracji, ale nie będziesz mógł brać udziału w debacie, co jest niezwykle interesujące. Założenie własnego konta jest bardzo szybkie, możesz wykorzystać swój profil Google lub Apple lub stworzyć anonimowy profil od podstaw.

Możesz rozpocząć wyszukiwanie tematów i społeczności, które cię interesują. Zobaczysz, że użytkownicy są odróżniani od subforum lub społeczności przez r/ lub literę u/ na początku ich nazwy. Masz też kilka strzałek po lewej stronie komentarza, którymi możesz głosować lub usuwać punkty w zależności od tego, czy ci się podobało, czy nie. Ten system głosowania pomaga najpopularniejszym postom wznieść się na szczyt strony i być widzianymi jako pierwsze.